środa, 27 sierpnia 2014

Zagadka z Malborka. Jak zginęło 2000 Niemców?

Pol­scy le­ka­rze są­do­wi zba­da­li kości ludz­kie zna­le­zio­ne w Mal­bor­ku i przed­sta­wi­li eks­per­ty­zę. Nie po­twier­dza ona ma­sa­kry na Niem­cach pod ko­niec wojny. Lecz jak zgi­ne­ło tych 2000 osób? Spie­ge­lOn­li­ne szuka od­po­wie­dzi.



Kiedy?
Po­cho­wa­no ich bez odzie­ży. Pro­ku­ra­tor Wło­dar­czyk sta­wia hi­po­te­zę, że zwło­ki prze­wie­zio­no na tacz­kach po za­koń­cze­niu walk ze znisz­czo­ne­go mia­sta i po­cho­wa­no w le­jach po bom­bach. Wów­czas Mal­bork oku­po­wa­ny był przez Ro­sjan. Wpraw­dzie zwró­ci­ła się ona z za­py­ta­nia­mi do róż­nych ar­chi­wów w Rosji, by do­wie­dzieć się cze­goś o ma­so­wych gro­bach, ale ich celem nie było szu­ka­nie win­nych. Nie wia­do­mo zresz­tą, czy to była zbrod­nia.
Kto?
Po przy­pad­ko­wym od­kry­ciu ma­so­wych gro­bów po­ja­wi­ły się spe­ku­la­cje na temat ofiar. Jedna z teo­rii twier­dzi­ła, że Armia Czer­wo­na po za­ję­ciu mia­sta wy­mor­do­wa­ła po­zo­sta­łych przy życiu Niem­ców. Inna z kolei, że to pol­ska mi­li­cja za­bi­ja­ła uchodź­ców ze wscho­du. Inne po­szla­ki oba­la­ją te teo­rie. W końcu za­bój­stwa 2000 ludzi także i w ostat­nich ty­go­dniach wojny nie do­ko­na­no by nie­zau­waż­nie, bra­ku­je świad­ków.
Jak?
Z opo­wie­ści świad­ków wy­ni­ka na­to­miast, że po za­koń­cze­niu dzia­łań wo­jen­nych na uli­cach i w do­mach Mal­bor­ka znaj­do­wa­ło się wiele ciał, które póź­niej po­cho­wa­no. Także epi­de­mia ty­fu­su ze­bra­ła żniwo. Ucho­dzi za praw­do­po­dob­nie, że po­cho­wa­ni lu­dzie stra­ci­li życie w naj­róż­niej­szy spo­sób: wsku­tek dzia­łań wo­jen­nych, głodu, epi­de­mii, a także za­bój­stwa. Lecz spe­ku­la­cje na temat zor­ga­ni­zo­wa­nej ma­sa­kry Niem­ców od­rzu­cał także Volks­bund Deut­sche Kriegsgräberfürsor­ge (or­ga­ni­za­cja opie­ku­ją­ca się gro­ba­mi wo­jen­ny­mi). Być może nigdy nie uda się roz­wią­zać mal­bor­skiej za­gad­ki.

sobota, 10 maja 2014

Polscy żołnierze zabici pod Burakowem 

Polscy żołnierze zabici pod Burakowem w Puszczy Kampinoskiej w dniu 19 września 39'.


niedziela, 4 maja 2014

Kolejna porcja starych zdjęć z II wojny światowej, które przerobiono cyfrowo na kolorowe.

 


                                                                                                                   
































Polska flaga umieszczona prawdopodobnie na Dworcu Pocztowym w Warszawie. 1944 r

Wasserfall – zapomniana „cudowna broń” III Rzeszy

Wasserfall – niemiecki pocisk rakietowy ziemia-powietrze podczas wystrzelenia. Często nie zdajemy sobie sprawy, jak blisko pewnych kluczowych rozwiązań (w tym przypadku rozbicia alianckiej strategicznej ofensywy bombowej) byli Niemcy


Prace nad tą bronią rozpoczęto w 1941 roku. W projektowaniu wykorzystano doświadczenia z opracowywania rakiety V-2 (Wasserfall był od niej dwukrotnie mniejszy). Pierwsze próby rozpoczęto w styczniu 1944.
Lot pocisku był sterowany drogą radiową przez operatora z ziemi, jednak planowano też opracować automatyczne systemy naprowadzania radarowego oraz śledzenia ciepła emitowanego przez cel z wybuchem wyzwalanym przez zapalnik zbliżeniowy.
Pułap jaki osiągały te pociski wynosił 20 000 m, było to znacznie więcej niż osiągały alianckie bombowce. Prędkość wynosiła 770 m/s. Materiał wybuchowy zawarty w głowicy miał w zamierzeniu zniszczyć kilka samolotów w jednym wybuchu. Eksplozja następowała na polecenie operatora.
Broń ta mogła sporo namieszać, jednak pocisk nie doczekał produkcji seryjnej, w lutym 1945 ośrodek w Peenemunde został ewakuowany. Skończyło się na 35 próbnych wystrzeleniach.

sobota, 3 maja 2014

Żołnierz trzymający zdjęcie swojej żony za gumką od hełmu. Genialne zdjęcie.


czwartek, 1 maja 2014

Dalszy ciąg zdjęć związanych z II Wojną 

Światową.


Rozbity B-24 na lotnisku w San Giovanni


Zniszczony ciężki, amerykański bombowiec Consolidated B-24M-5-FO Liberator (numer seryjny 44-50468) z 740. Szwadronu należącego do 455. Grupy Bombowców wchodzącej w skład 15. Armii. Skutkiem katastrofy była śmierć 15 członków załogi. 


                Żołnierze Wehrmachtu w niewoli sowieckiej.

  
Historycy, badając powojenne dokumenty, twierdzą, że w okresie od dnia 22 czerwca 1941 r. do końca wojny, do niewoli sowieckiej trafiło 5.700.000 żołnierzy Wehrmachtu. Na początku 1945 roku, 930.000 z nich znajdowało się w obozach jenieckich. 1.000.000 więźniów, którzy służyli w oddziałach pomocniczych (Hilfswillige) zostało zwolnionych z obozów. 3.300.000 (57%) zmarło, z czego prawie 2 mln z nich w lutym 1942 roku.


      Zatonięcie japońskiego lotniskowca „Zuikaku"


Ostatnie opuszczanie flagi(żołnierze salutują) na japońskim lotniskowcu „Zuikaku" („Żuraw Przynoszący Szczęście"). Załoga znajduje się na rufie lotniskowca.

"Zuikaku" został zatopiony przez amerykańskiego lotniskowiec w bitwie pod Leyte, gdzie był flagowym okrętem admirała Jisaburō Ozawy. Zostało uratowanych 47 oficerów i 815 marynarzy.

środa, 30 kwietnia 2014

Grumman F6F Hellcat płonie po nieudanym lądowaniu na pokładzie lotniskowca USS Enterprise. 10 listopada 1943



 II wojna światowa rozpoczęła się od ostrzału Westerplatte

Z dużym prawdopodobieństwem możemy stwierdzić na podstawie badań historyków, że pierwsze niemieckie bomby spadły 1-go września nie na polską składnicę wojskową Westerplatte w Wolnym Mieście Gdańsku, a na położony wtedy blisko granicy z nazistowskimi Niemcami Wieluń. Niemieckie siły lotnicze Luftwaffe zbombardowały miasteczko niszcząc prawie doszczętnie zabudowania i infrastrukturę, oraz zabijając setki ludzi.

Do tej pory jednak nie jest to wiedza powszechna. Przekonanie o tym, że Westerplatte było pierwsze pokutuje jednak z wielu powodów. Z jednej strony dlatego, że to tam odbywają się wczesnym rankiem co roku 1-go września państwowe obchody wybuchu II wojny światowej. Z drugiej – może zdradzieckie wystrzały z pancernika Schleswig-Holstein, który wcześniej pokojowo wpłynął do gdańskiego portu, mają bardziej "odpowiedni" (z braku lepszego słowa) wymiar symboliczny. 

Zastrzelony Niemiec 1944 roku.

1. Dywizja Pancerna 1. Samodzielna Brygada Spadochronowa 301. Dywizjon Bombowy Ziemi Pomorskiej Aberdeen akcje Podziemnej Polski Armia Krajowa Auschwitz Bitwa o Anglię Bliski Wschód cichociemni dzieci Egzekucja Generał Stanisław Maczek Generał Stanisław Sosabowski Hanoi Hilton Holocaust II Wojna Światowa Izrael Japonia kampania wrześniowa komandosi lotnictwo lądowanie w Normandii Monte Cassino Navy SEALS obozy koncentracyjne oddziały specjalne okręt podwodny polskie dywizjony w Wielkiej Brytanii powojenne losy Powstanie Warszawskie PRL SAS szpieg Terroryzm US Air Force Wojna na Atlantyku wojna na Pacyfiku Wojna o Falklandy wojna w Afganistanie Wojna w Korei wojna w Wietnamie zbrodniarze zimna wojna zrzuty



Pamiętaj, że Hitler jest Twoim obrońcą! Niemiecka propaganda w okupowanej Polsce.